Aktualności Klient Idea Banku odzyskał blisko milion złotych za obligacje GetBack

26 maja 2021
W poniedziałek na konto jednego z obligatariuszy poszkodowanego w aferze GetBack wpłynęło blisko milion złotych. Zdaniem prawników to sukces, bo większość spraw jest obecnie zawieszanych na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który restrukturyzuje Idea Bank. W efekcie poszkodowani nie mają szansy na odzyskanie pieniędzy. Pomóc może jeszcze TSUE.

Klient reprezentowany przez radców prawnych: Beatę Strzyżowską i Małgorzatę Antropik z Kancelarii Radcy Prawnego Beata Strzyżowska odzyskał blisko milion złotych za obligacje GetBack, które nabył za pośrednictwem Idea Banku. – Pieniądze wpłynęły na jego konto w poniedziałek 24 maja 2021 roku, a ja popłakałam się z radości – mówi Prawo.pl Beata Strzyżowska.

Prawnicy, którzy prowadzą sprawy poszkodowanych w aferze GetBack przyznają, że to sukces. Bankowy Fundusz Gwarancyjny po tym, jak poddał przymusowej restrukturyzacji Idea Bank, wnosi bowiem o zawieszanie postępowań obligatariuszy. Sąd zaś może je odwiesić dopiero na wniosek BFG, który może zostać złożony, gdy bank już upadnie i nie będzie miał z czego oddać pieniędzy. Sytuację klientów może jedynie poprawić Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub Komisja Europejska, o ile uznają, że decyzja BFG w sprawie Idea Banku została wydana wbrew unijnym przepisom. Dla wielu poszkodowanych może to być jedyna droga do odzyskania pieniędzy. O tym, że jest dobry kierunek, przekonany jest Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Skargę do KE rozważa Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

Więcej na   Prawo.pl TSUE Frankowicze