Samych umów kredytowych jest w obrocie około 450 tysięcy. Na szczęście po, wyrokach Trybunału Konstytucyjnego i TSUE widać już światełko w tunelu w postaci wyroków, które uznają te umowy za nieważne i przywracają wiarę w elementarną sprawiedliwość. W 2020 roku, w końcu, ponad 90 procent spraw sądowych zostało wygranych przez Frankowiczów.
W książce omówiono przyczyny, zakres i metody ochrony klienta, który zawiera z bankiem terminową umowę walutową. W szczególności przedstawiono sytuację klientów banków w zakresie umów już zawartych w latach 2004–2010, ale również tych umów, które mogą być oferowane w przyszłości. Przybliżono również zagadnienia związane z obowiązkami banku w fazie zawierania bankowej umowy walutowej oraz wadliwością bankowej umowy walutowej wynikającą z naruszenia przez bank obowiązków towarzyszących jej zawarciu.
Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie nastąpił ekonomiczny koniec świata, jak wieszczyli bankierzy i ich doradcy. Nie zniknęły też problemy frankowiczów, ale myśląc o tym, jaki wymiar ma ten sukces, nasuwają się porównania do bitwy pod Zelą z 47 r. p.n.e., gdzie Juliusz Cezar pokonał króla Pontu Farnakesa II i nie pozwolił z obywateli rzymskich zrobić niewolników. Trybunał też nie pozwolił z obywateli polskich zrobić niewolników banków.
Kurs franka nie daje spać wielu osobom, których kredyty hipoteczne zależą od tej waluty “Poradnik frankowicza, czyli jak wygrać z bankiem” opracowany przez prawników Kancelarii Komarnicka Korpalski.
Książka opiera się na doświadczeniach w pracy autora z małymi i średnimi przedsiębiorcami. Omówiono w niej normy regulujące zawieranie, zmiany i wykonywanie bankowych umów przedsiębiorców, w oparciu o dorobek orzecznictwa i literatury cywilistycznej.
Konferencja była próbą wyzwania teoretyków i praktyków z pogranicza prawa i finansów na największe wyzwania rynku finansowego drugiej dekady XXI wieku tj. przezwyciężenia kryzysu tożsamości, zaufania i regulacji.
mec. Mariusz Korpalski
Ochrona klienta instytucji finansowej. Przegląd orzecznictwa TSUE
Pozycja TSUE w europejskim systemie wymiaru sprawiedliwości.