Aktualności Kredyt we frankach należy spłacać po takim samym kursie przez cały czas trwania umowy

1 września 2017

Sąd Najwyższy doprowadził proces myślowy do końca. Teraz musimy czekać na efekty procesów toczących się w sądach – mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasza Pietrygi Mariusz Korpalski, radca prawny w Komarnicka Korpalski Kancelaria Prawna.

Wyrok, który zapadł w marcu, w sprawie o sygnaturze akt: IV CSK 285/16 wskazuje, że umowę należy rozumieć tak jak został napisana, nie tak jak jest rozumiana.

Wyrok z 14 lipca, w sprawie o sygn. akt: II CSK 803/16 daje natomiast odpowiedź na większość zadawanych dotychczas pytań. Sąd Najwyższy orzekł bowiem, że kredyt należy spłacać po takim samym kursie przez cały czas trwania umowy.

– Mówimy o sytuacji, w której klauzula walutowa jest skażona i odsyła do tabeli bankowej a nie do tabeli NBP. – mówił radca.

Korpalski zwrócił uwagę, że kredytobiorca, w chwili otrzymania środków od banku (po podpisaniu umowy) zostaje poinformowany o kursie, po jakim zostaje mu wypłacony kredyt. Z orzeczenia wynika, że należy znaleźć ten kurs i według niego dokonywać spłat przez cały okres trwania umowy.

Ekspert przyznał, że jeśli sądy przyjmą ten wyrok i zgodnie z nim będą orzekały, będzie to krok milowy w postępowaniach dot. kredytów frankowych.

Zobacz wideo z rozmowy http://www.rp.pl